Nasi PARTNERZY

Stowarzyszenie Odra-Niemen

Stowarzyszenie Odra-Niemen od 2009 roku współpracuje z kombatantami. Odnawiamy polskie miejsca pamięci na Kresach. Działamy z Polonią i Polakami za granicą. Rozwijamy patriotyzm, edukację historyczną, wolontariat.

Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej został powołany do wielu zadań. Jednymi z nich jest gromadzenie dokumentów, prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej. Ponadto IPN ma za zadanie prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. - 

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to przestrzeń na różnego rodzaju projekty historyczne i wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle teatralne, debaty, konferencje itp.). Sercem Zajezdni jest wystawa główna „Wrocław 1945–2016" opowiadająca powojenne dzieje miasta i jego mieszkańców. Centrum to niezwykłe miejsce, gdyż znajduje się w byłej zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej – to, tam narodziła się wrocławska „Solidarność". To sprawia, że Zajezdnia jest ważnym miejscem na mapie Wrocławia.  -

Strefa Kultury Wrocław

 

Strefa Kultury Wrocław to miejska instytucja działająca w trzech obszarach: festiwale, miejsca, programy takie jak m. in.: Jazz nad Odrą, Dziecinada, Non Sola Scripta, Dialog, Europejska Noc Literatury, Barbara, Domek Miedziorytnika, Sąsiadujemy, Dzień Trójkąta. Realizuje liczne imprezy kulturalne na potrzeby Wrocławia w tym Sylwestra w Rynku. SKW powstała na bazie Biura Festiwalowego IMPART 2016, które było głównym operatorem działań w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Priorytetem do realizacji działań impresaryjnych i scenicznych dla Strefy jest scena IMPARTu przy ulicy Mazowieckiej 17.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, trzy sale ekspozycyjne:Sala im. Romana Longchampsa, Sala im. Stefana Banacha, Sala Pod Filarem oraz Wieża Matematyczna.

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki to przestrzeń w sercu Wrocławia, w której spotykają się ludzie połączeni zamiłowaniem do sztuki, by poczuć się wspólnotą. Zbudowane z myślą o architekturze służącej muzyce, a jednocześnie architekturze pięknej i ponadczasowej, jest jednym z największych i najbardziej cenionych obiektów koncertowych na świecie. Instytucja powstała z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka, który pełni funkcję dyrektora.

Opera Wrocławska

Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych
w Polsce. Ten wspaniały, klasycystyczny gmach znajdujący się w sercu naszego pięknego
miasta posiada bogatą i barwną historię. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej
połowy XVII wieku. W tym roku gmach budynku obchodzi jubileusz 180-lecia.

Teatr Muzyczny Capitol

Teatr Muzyczny Capitol to jeden z najciekawszych budynków Wrocławia. Wzniesiony w 1929 roku, od razu zyskał miano najpiękniejszego kinoteatru w Europie. Jednak z wojennych bombardowań ocalała tylko część mieszcząca widownię i scenę: dziś niezwykle starannie odnowiona, zachwyca widzów elegancją spod znaku art déco.
Zabytkowe wnętrze otula nowoczesna architektura – w czasie przebudowy w latach 2011-2013 teatr powiększono czterokrotnie, tak by pomieścił wszystko, co potrzebne do realizacji dużych, efektownych spektakli muzycznych.

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to niepowtarzalne miejsce przyciągające pięknymi wnętrzami i efektowną wystawą pełną unikalnych obiektów i pomysłowych multimediów. Właśnie w sercu Wrocławia, w kamienicy Pod Złotym Słońcem, znajduje się jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, mieszczące się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych, to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Jako jedyne muzeum w kraju, zajmuje się obszernym zagadnieniem historii Poczty Polskiej oraz telekomunikacji. W zbiorach znajdują się: ponad 70 tysięcy eksponatów historycznych i teletechnicznych o charakterze użytkowym i artystycznym, jeden z największych zbiorów znaczków pocztowych polskich i zagranicznych oraz konne pojazdy pocztowe, w tym XIX-wieczny dwukabinowy dyliżans mieszczący 23 osoby.

Cerkiew Katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Cerkiew Katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Prawosławna Katedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany po raz pierwszy w 1265 r., odbudowany w 1465 r. kościół, został niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Przebudowany na początku lat 60. przez ortodoksyjna społeczność. Z zewnątrz kościół reprezentuje gotycka architekturę, wewnątrz został dostosowany do tradycji ortodoksyjnej z oddzielonym przedsionkiem, umieszczającym ikonostas i bizantyjskie freski.

Katedra Grekokatolicka Św. Wincentego i Jakuba

Katedra Grekokatolicka Św. Wincentego i Jakuba

Pierwotnie kościół, utrzymany w stylu romańskim, był budowla trójnawowa, a jego fragmenty, pochodzące z XII w., zachowały się w ścianach świątyni do dzisiaj. Obecny kształt kościoła jest wynikiem rozbudowy rozpoczętej w połowie XIV w. W 1699 r. dobudowano południowa kruchtę, a obok niej wzniesiono kolumnę, na której stanęła statua Matki Bożej. W latach 1723–1727 po stronie południowej kościoła, na miejscu zburzonej starej kaplicy, powstała nowa – pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Autorem projektu kaplicy był Krzysztof Hackner, a fundatorem ówczesny opat klasztoru hrabia Ferdynand von Hochberg. W 1997 r. podczas Kongresu Eucharystycznego św. Jan Paweł II przekazał kościół św. Wincentego i św. Jakuba na katedrę Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Klasztor Bonifratrów

Klasztor Bonifratrów

Bracia Zakonu Bonifratrów, zajmujący się chorymi przybyli do Wrocławia w 1711 r. Od razu przystąpili do budowy szpitala i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na Przedmieściu Oławskim. Kościół został zaprojektowany przez Matthiasa Steinlla i wybudowany w latach 1714–1722 przy ulicy Traugutta. Obiekt ten wart jest uwagi z powodu późnobarokowego wystroju, który przetrwał zawieruchy wojenne. Pod całym kościołem znajdują się krypty, służące do pochówków braci i fundatorów. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, w kryptach kościoła, zamienionych na szpital, bracia ukryli amerykańskich i radzieckich jeńców wojennych, głównie pilotów zestrzelonych nad Wrocławiem, z których przeżyło 98 osób.

Kościół Opatrzności Bożej

Kościół Opatrzności Bożej - ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej został wybudowany w latach 1746–1750 roku dla dworzan i urzędników króla Prus, Fryderyka II Wielkiego, rezydującego w pobliskim Pałacu Królewskim (obecnie Muzeum Miejskie). Jako Reformowany Kościół Dworski (Hofkirche) służył kolejnym pokoleniom wrocławskich ewangelików reformowanych (kalwinistów), aż do końca II wojny światowej. Od 1946 r. jest własnością parafii należącej do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W późnobarokowym, eliptycznym wnętrzu uwagę zwraca usytuowany centralnie ołtarz z umieszczona nad nim ambona oraz rokokowy prospekt organowy z doskonałym instrumentem z lat 20. XX w.ów zestrzelonych nad Wrocławiem, z których przeżyło 98 osób.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest jednostką pomocniczą Gminy Wrocław. Prowadzi kampanie społeczne uwrażliwiające na innych. Wspiera wrocławskie rodziny, działa na rzecz seniorów, rozwija miejski wolontariat, działa na rzecz wielokulturowości i mniejszości narodowych. Aktywizuje środowiska lokalne i zachęcamy do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, sportowym, społecznym. Organizuje szereg wydarzeń i wspieramy działania wrocławskich organizacji pozarządowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. – MPK Wrocław to miejska spółka przewozowa. Pasażerów wozi tramwajami, których ma aż 240 oraz 347 autobusami. Dodatkowo, podwykonawcy posiadają łącznie 100 autobusów (firma Michalczewski - 70 autobusów, a firma Mobilis - 30 pojazdów). Wciąż wymienia tabor na coraz lepszy i nowszy.

Straż Miejska

 

Straż Miejska to umundurowana formacja utworzona w 1991 r. przez Radę Miasta mająca na celu ochronę ładu i porządku publicznego na terenie Wrocławia. Wrocławska straż miejska wpisała się na dobre w funkcjonowanie, jak i krajobraz miasta, która już od trzydziestu lat realizuje w nim swoje zadania ustawowe.

Wrocławskie Stowarzyszenie Nordic Walking

Wrocławskie Stowarzyszenie Nordic Walking

Wrocławskie Stowarzyszenie Nordic Walking powstało z pasji do kijków i ludzi. Nordic walking jest aktywnością ruchową, która dostępna jest dla każdego, bez względu na wiek. Każdy może intensywność treningów dostosować do swoich potrzeb, a nawet porządnie się zmęczyć i złapać mnóstwo endorfin! Nordic walking to nie tylko sport, ale także relacje.

Rehabilitacja Zięba

Rehabilitacja Zięba

Rehabilitacja Zięba to rodzinna firma stworzona przez małżeństwo fizjoterapeutów, Justynę i Mariusza, z pasji do dbania o zdrowie i pomagania. Ból, dyskomfort, choroba czy uraz to niektóre z problemów, z jakimi można się do nich zgłosić. Stawiając na profilaktykę, prowadzą również zajęcia nordic walking we wrocławskich parkach.

Fundacja SENSoR

Fundacja SENSoR

powstała w celu niwelowania negatywnych postaw i stereotypów wobec środowiska osób ze szczególnymi potrzebami, poprzez wprowadzanie dostępnych rozwiązań i promocji środowiska osób ze szczególnymi potrzebami jako osób kompetentnych i aktywnych społecznie i zawodowo.

Współpracuje międzysektorowo w zakresie wsparcia oraz promocji osób z niepełnosprawnościami. Jej działania skupiają się na procesie usamodzielnienia / usprawniania osób które posiadają lub nabyły niepełnosprawności, głównie ruchu oraz wzroku.

Klub Sportowy Petanka Wrocław

Klub Sportowy Petanka Wrocław

Klub Sportowy Gry w Kule „Petanka” we Wrocławiu obchodził w roku 2019  XX – lecie swojej działalności. Obecnie Polska Federacja Petanque liczy już 505 klubów oraz stowarzyszeń sportowych, a ta dyscyplina sportowa została wpisana na listę Polskich Związków Sportowych Ministerstwa Sportu. Od 2011 roku Klub Sportowy Petanka wraz z Polską Federacją Petanque czynnie uczestniczył w propagowaniu Wrocławia jako przyszłego organizatora The World Games 2017.

Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej

Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej

to organizacja zajmująca się rozwojem Orientacji Sportowej na terenie Dolnego Śląska. Poza koordynowaniem działalności szkoleniowej, DZOS jest czynnym organizatorem zawodów, w przeciągu ostatnich lat siłami Związku zorganizowane zostały: Puchar Świata w biegu na orientację w 2016 roku, The World Games 2017, Mistrzostwa Europy w Rowerowej Jeździe na Orientację w 2019 roku, a w przyszłym roku DZOS będzie organizatorem Mistrzostw Świata w Orientacji Precyzyjnej.

WCT Spartan

WCT Spartan

Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN sp. z o.o . jest największym centrum sportowo-rekreacyjnym we Wrocławiu posiadającym 8 obiektów sportowych zlokalizowanych na terenie całego Wrocławia. Swoją kompleksową ofertą SPARTAN obejmuje praktycznie, każdą dyscyplinę sportową.

Fachowa opieka kompetentnie przygotowanych trenerów z ogromnym doświadczeniem potrafi poprowadzić każdego amatora lub profesjonalnego sportowca.

Aquapark

Aquapark

Aquapark Wrocław to jeden z największych parków wodnych w Polsce, podzielony na cztery strefy. Basen rekreacyjny z 9 zjeżdżalniami, jacuzzi, basenem solankowym, leniwą rzeką oraz strefą dla dzieci to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W Strefie Saunarium można się zrelaksować korzystając z grodu i 14-stu różnych saun. Strefa Fitness&Siłownia, wyposażona w urozmaicony sprzęt sportowy pozwoli na wykonanie odpowiedniego treningu. Na osoby lubiące pływać czeka 25-metrowy Basen Sportowy.

Wydział Zdrowia

Hydropolis

Hydropolis

Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – niezwykła substancja, z którą każdy z nas styka się na co dzień, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istoty. Zgromadzone tam technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. .

Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia

Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia powstało w 2017 roku wraz z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju. Jego zadaniem jest wdrażanie i promowanie zdrowych i wygodnych sposobów poruszania się po mieście z poszanowaniem środowiska i miejskiej przestrzeni, czyli najlepiej komunikacją zbiorową, rowerem lub pieszo. Biuro uczestniczy w wielu działaniach planistycznych oraz koordynuje projekty, skierowane do mieszkańców Wrocławia, takie jak "Rowerowy Maj", "Szkolna ulica" czy "W kółko kręcę". .

AKŻ Spartanie

AKŻ Spartanie

„Amatorski Klub Żużlowy “Spartanie” rozpoczął oficjalnie działalność w 2020 roku. W skład drużyny wchodzą zarówno doświadczeni amatorzy sportu żużlowego, mający na swoim koncie zwycięstwa w turniejach na torach w Polsce i zagranicą, ale także zawodnicy dopiero rozpoczynający przygodę z amatorskim żużlem. Oprócz treningów i startów w zawodach, na co dzień Spartanie angażują się także w akcje charytatywne w mieście, m.in. wspierając wrocławskie schroniska dla zwierząt lub leczenie potrzebujących dzieci.

Kosynierzy Wrocław

Kosynierzy Wrocław to najbardziej utytułowana drużyna lacrosse w kraju. W ciągu 13 lat istnienia klubu, Wrocławianom udało się zdobyć osiem tytułów Mistrza Polski i jeden Puchar Polski. W trakcie meczu, punkty zdobywa się wrzucając piłkę do bramki przeciwnika za pomocą kija zakończonego siatką. Zawodnicy mogą się zderzać (podobnie jak w hokeju na lodzie), nie ma limitu kroków (w przeciwieństwie na przykład do koszykówki), a piłka lata z prędkością ponad 100 km/h!

Panthers Wrocław

 

Panthers Wrocław - wrocławski klub sportów amerykański zrzeszający sekcje sportów takich jak Futbol amerykański, Softball czy Lacrosse. Wielokrotny Mistrz Polski i Mistrz Europy, zdobywca prestiżowych nagród we wszystkich reprezentowanych sportach.